Paulina Dobrowolska
psychodietetyczka dla mam i dzieci

Planowanie posiłków – jak zacząć?

Od pewnego czasu planuję posiłki dla mojej rodziny. I zastanawiam się jak ja mogłam wcześniej bez tego funkcjonować?! :P

W naszym menu znajdują się drugie śniadania, obiady i kolacje. W tygodniu na śniadanie zawsze jemy kanapki, bo jest dla nas najszybciej, dlatego nie uwzględniam ich w planie posiłków. W weekend poranki są w rytmie slow i na ten czas często planuję co zjemy ;)

plan posiłków jak zacząć.jpg

Co mi daje planowanie posiłków?

  • spokój – dzięki temu nie muszę codziennie myśleć co przygotować na kolację czy na obiad
  • różnorodność – planując posiłki, widzę co będziemy jeść i mogę wprowadzić urozmaicone dania. Często bez planu kupuje się te same, znane produkty, żeby było coś na szybko i w efekcie jemy w kółko te same posiłki
  • oszczędność czasu – drugie śniadania i obiady przygotowujemy na 2 dni, więc nie musimy codziennie stać przy garach! Mogę poświęcić ten czas na swoje przyjemności :)
  • oszczędność pieniędzy i czasu na zakupach – zakupy robimy 1x w tygodniu. Dzięki temu nie chodzimy do sklepu po 1 rzecz, co często kończyło się zakupami na pół wózka :P
  • nie marnuję jedzenia – dzięki planowaniu posiłków nie marnuję jedzenia, nie kupuję produktów pod wpływem chwili w sklepie, które później często lądowały w koszu bo jednak nie miałam na nie pomysłu

Czy te argumenty przekonują Cię, aby zacząć planowanie posiłków dla Twojej rodziny? Jeśli tak, poniżej masz kilka wskazówek od czego zacząć!

obiad dla rodziny.jpg

Jak zacząć planowanie posiłków dla rodziny? Poznaj 6 kroków!

  1. Zrób przegląd szafek, spiżarki oraz zamrażarki

Często mamy zgromadzone zapasy a nawet nie wiemy co znajduje się w szafkach czy w zamrażarce. Dlatego: • przejrzyj co masz w domu i zobacz co musisz zużyć jak najszybciej • spisz zawartość szafek / zamrażarki w wygodnym dla Ciebie miejscu – w telefonie lub na kartce • na bieżąco monitoruj listę – skreślaj to, co zużyłaś do jadłospisu i zapisuj, jeśli dodajesz coś nowego

2 . Które posiłki chcesz planować?

Zastanów się, które posiłki chcesz planować. Może na początek wystarczy zaplanować obiady? Czy chcesz gotować codziennie czy na 2 dni? Czy jest jakaś reguła w żywieniu Twojej rodziny? Może w poniedziałki zawsze jecie makaron a we wtorki ziemniaki? To już jest trop!

U nas drugie śniadanie zawsze jest na słodko. Obiady gotuję na 2 dni, z czego 2x w tygodniu jemy rybę a pozostałe to dania wege, raz za czas jemy mięso.

3 . Wybierz dzień planowania

Warto wybrać 1 dzień, w którym poświęcisz 30 minut na zaplanowanie Waszego jadłospisu. Z doświadczenia wiem, że zostawianie tego na wolną chwilę, może skutkować frustracją i robieniem listy w biegu, tuż przed zakupami ;)

planowanie posiłków.jpg

4 . Inspiruj się!

Masz ulubioną książkę kucharską z przepisami na rodzinne obiady? Świetnie! Wykorzystaj ją na początek! Gdy widzisz przepis, który chciałabyś przetestować, zapisz go w telefonie lub wydrukuj i włóż do segregatora. Dzięki temu będziesz miała szybką bazę przepisów.

5 . Korzystaj z szybkich przepisów

Niby dość oczywiste, a jednak nie do końca ;) Szybkie przepisy na obiad czy kolację to wybawienie w zabieganej codzienności. Bardziej pracochłonne dania zostaw na dzień, w którym wiesz, że będziesz miała przestrzeń na kulinarne eksperymenty.

6 . Nie podchodź zbyt ambitnie do planowania posiłków

Początki mogą być trudne. Nie rzucaj się na głęboką wodę, nie planuj tylko nowych potraw! To może być zbyt wyczerpujące i możesz się szybki zniechęcić. Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów a następnie wdrażaj nowości. Zacznij od zaplanowania posiłków na 1-2 dni lub od samych obiadów i stopniowo zwiększaj zakres.

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Ci temat planowania posiłków :)

Zapraszam Cię również na mojego instagrama, gdzie pokazuję jak planuję posiłki oraz jak wygląda żywienie mojej rodziny!